Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Kaip išsirinkti keptuvę? Keli praktiniai patarimai

keptuveMaisto ruošimas – kasdienė veikla, reikalaujanti ne tik kulinarinių žinių, bet ir praktiškos įrangos. Vienas svarbiausių virtuvės šefo įrankių – patikima keptuvė. Tiesa, išsirinkti visus mūsų lūkesčius atitinkančią keptuvę nėra taip lengva kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Neretai, pasimetę jų gausoje, vadovaujamės vieninteliu kriterijumi – kaina, t. y. renkamės akcijos ženkliuku pažymėtą gaminį.

Vienas svarbiausių niuansų, apie kurį privalome pagalvoti, ieškodami keptuvės, yra jos paskirtis. Tiesa, dažniausiai ieškome universalaus gaminio. Jei toks yra ir jūsų tikslas, rinkitės apvalios formos keptuvę. Rekomenduojama įsigyti aukštų ir lygių kraštų gaminį. Tokiose keptuvėse maistas gali būti ir apkepamas, ir troškinamas. Tokios keptuvės tinka ne tik mėsos, bet ir daržovių bei žuvies kepimui. Tiesa, šio tipo keptuvės yra kiek brangesnės. Paprastai akcijos taikomos žemų kraštų gaminiams, kurių sienelės aukštis siekia vos 1 cm. Tokios keptuvės naudojamos blynams kepti.

Jei ieškote grilinės keptuvės, jums bus reikalingas keturkampės formos gaminys. Tiesa, vis dažniau sutinkamos ir apvalios formos grilinės keptuvės. Šie indai išsiskiria nelygiu, t. y. grioveliais išraižytu, dugnu. Speciali technologija leidžia kepti sausai, kadangi iš patiekalo išsiskiriančios sultys subėga į minėtuosius tarpus. Be to, tokiose keptuvėse nereikia naudoti riebalų, o iškepta mėsa yra sultinga ir skani.

Ieškodami visus jūsų lūkesčius atitinkančios keptuvės, privalote įvertinti ir jos dydį. Iš tiesų tai vienas svarbiausių (ir lengviausiai pastebimų) keptuvės atrankos kriterijų. Keptuvės dydis tiesiogiai priklauso nuo to, kokio dydžio šeimą turite. Jei gyvenate vienas ir neketinate ruošti itin didelių vaišių, jums tiks ir mažesnio dydžio keptuvė. Jei vakarienę gaminsite didesnei šeimai, reikės platesnio gaminio. Mažesnės, t. y. 18–20 cm, keptuvės paprastai naudojamos ne maisto ruošimui, o jo pašildymui. Be to, tokiose keptuvėse patogu parengti tam tikras patiekalo sudedamąsias dalis, pvz., pakepinti svogūnus ar paruošti padažą. Didesnės keptuvės, kurių skersmuo siekia iki 26 cm, puikiai tiks porai, svajojančiai apie skanią vakarienę.

Rinkdamiesi keptuvę, atkreipkite dėmesį į jos rankeną. Nors daugelis pirkėjų minėtajam aspektui neteikia ypatingos reikšmės, vis dėlto virtuvės šefai tikina, kad tai vienas svarbiausių keptuvės atrankos kriterijų. Geriausias sprendimas – įsigyti keptuvę su karščiui atsparia rankena, kuri padės išspręsti bet kokias nudegimo problemas. Jei ketinate gaminti orkaitėje, rinkitės gaminį su nuimama rankena.

Negalima pamiršti ir svarbiausio niuanso – keptuvės gamybos medžiagos. Kiekviena danga turi savų privalumų ir trūkumų, todėl ieškodami visus jūsų lūkesčius atitinkančio gaminio, objektyviai įvertinkite savo poreikius. Aliuminio dangos keptuvė greitai ir lengvai įkaista, dažniausiai yra lengva ir nebrangi. Vis dėlto tokia keptuvė neatspari deformacijai, o pati danga reikalauja išskirtinės priežiūros. Į aliuminio dangą labai panaši keramikinė danga, tačiau pastaroji turi specialų sluoksnį, kurio svarbiausia paskirtis – tausoti aplinką. Deja, ir šio tipo keptuvės reikalaus ypatingos priežiūros, t. y. jas reikės saugoti nuo susibraižymo ir perkaitinimo.

Vienas dažnesnių gyventojų pasirinkimų – nerūdijančio plieno keptuvė. Nors ji kaista lėčiau, tačiau kur kas ilgiau išlaiko šilumą. Šios keptuvės apsaugotos nuo rūdžių, yra tvirtos ir ilgaamžės. Tiesa, tokios keptuvės kainuoja kur kas brangiau nei aliuminės ar keramikinės. Išskirtiniu ilgaamžiškumu pasižymi iš ketaus gaminamos keptuvės – tinkamai prižiūrimos jos gali tarnauti ir visą gyvenimą. Deja, tokios keptuvės yra sunkios, be to, jose negalima laikyti paruošto maisto, po kiekvieno gaminimo seanso, šias keptuves būtina išplauti ir gerai nusausinti.