Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Mokesčių inspekcija sunerimus: daugėja gyventojų, vykdančių individualią veiklą pagal pažymą

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad per pirmus du šių metų mėnesius individualią veiklą pagal pažymą vykdančių gyventojų skaičius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 15 proc. (nuo 119 tūkst. iki beveik 137 tūkst. gyv.). Individualią veiklą pagal pažymą įregistravę asmenys šiais metais daugiausiai vykdė keleivinio sausumos transporto, kirpyklų ir kitų grožio salonų, švietimo, draudimo agentų ir brokerių, užsakomojo pardavimo paštu arba internetu veiklas.

„Lyginant šių ir praėjusių metų duomenis, daugiausiai išaugo gyventojų, teikiančių pašto ir pasiuntinių (kurjerių) (83 proc.), keleivinio sausumos transporto (77 proc.), statybos baigimo ir apdailos (40 proc.), kirpyklų ir grožio salonų (21 proc.), variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto (15 proc.) paslaugas skaičius“, – sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė.

Taip pat pastebima, kad daugėja individualią veiklą pagal pažymą vykdančių gyventojų, kurie verslui pradėti reikalingus dokumentus išsiima e. būdu, per Mano VMI. „Šių metų sausio – vasario mėnesiais, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, internetu, nekeldami kojos iš namų, individualią veiklą pagal pažymą įregistravo apie 29 proc. daugiau gyventojų“, – sako Stasė Aliukonytė – Šnirienė, pažymėdama, kad smulkieji verslininkai internetu, naudodamiesi VMI e. paslaugomis, gali ne tik pradėti veiklą, bet ir vesti individualios veiklos apskaitą nemokama virtualaus buhalterio i.APS programa.

VMI primena, kad nauja e. paslauga, virtualiu buhalteriu i.APS, gali naudotis visi individualią veiklą pagal pažymą, taip pat ir įsigijus verslo liudijimą, vykdantys gyventojai, kurie veda supaprastintą apskaitą. Gyventojams, kurie Pajamų ir išlaidų žurnalą pildo internete, VMI sistemoje, nebereikia pildyti popierinio žurnalo, rūpintis apskaitos dokumentais, jaudintis, jog „popieriai“ laikui bėgant pasimes. Be to, i.APS tvarkomų duomenų pagrindu, įvertinus iš kitų šaltinių gautą informaciją, bus apskaičiuotos gyventojo veiklos pajamos bei išlaidos ir šie duomenys bus įkelti į preliminarią pajamų deklaraciją 2020 metais, ją beliks tik pateikti. Greitai programoje gyventojai galės matyti ir apskaičiuotas mokėtinas GPM, PVM bei „Sodros“ administruojamų mokesčių: PSD ir VSD įmokų sumas. Taigi, nebereikės ieškoti įrankio mokesčiams skaičiuoti, aiškintis, kaip jie apskaičiuojami, atlikti skaičiavimus, juos bus galima ir patogiai susimokėti — mokėjimo nurodymas bus suformuotas automatiškai, naudotojui reikės tik pasirinkti savo banką.

VMI atkreipia gyventojų dėmesį, kad apskaitą vesti virtualiu buhalteriu i.APS, VMI sistemoje, galima prisijungus prie VMI informacinės sistemos i.MAS per e. bankininkystę ar su VMI priemonėmis. Pradėti vesti apskaitą e.būdu galima bet kurį metų mėnesį, tiesiog programoje reikia suvesti pajamų ir išlaidų sumas už mėnesius, kuriais apskaita buvo vedama ne i.APS.

Visą aktualią informaciją mokesčių klausimais mokesčių mokėtojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro specialistams telefonu 1882 ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt. VMI Mokesčių informacijos centro trumpuoju telefonu 1882 teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms.

Agnė Zelenė
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos