Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Žiedadulkėms alergiškiems žmonėms besibaigianti vasara dar neatneša sunkumų pabaigos

Nors įprasta manyti, kad žiedadulkių keliamos sveikatos problemos labiau pasireiškia pavasarį ir pirmąją vasaros pusę, kai žydėti pradeda daugelis augalų, aerobiologijos specialistai pastebi, kad ir rudenėjant žiedadulkės vis dar gali sukelti daug nepatogumų.

Šiaulių universiteto mokslininkai-aerobiologai, stebintys žiedadulkių koncentraciją ore ir fiksuojantys jų judėjimą, pažymi, kad šiuo metu oru plintančių žiedadulkių įvairovė mažėja, bet kiečių alergenams jautrūs asmenys vis dar patirs sveikatos sunkumų. Kiečių žydėjimas yra stebimas nuo liepos vidurio, todėl Žolinių laikotarpiu fiksuojamas šių augalų žiedadulkių gausumo pikas. Tyrėjai prognozuoja, kad aukšta žiedadulkių koncentracija išsilaikys iki pat antrojo rugpjūčio mėnesio dešimtadienio.

Kartu su kiečių žiedadulkėmis ore sklando ir rykštenių žiedadulkės. Profesorė Ingrida Šaulienė, Šiaulių universiteto aerobiologė, teigia, kad rykštenių žiedadulkės mažai alergeniškos, tačiau dėl kryžminių reakcijų gali sustiprinti kiečių poveikį. „Rykštenės naudojamos puokštėms ir aplinkos apželdinimui, bet mes siūlome vengti šiuos augalus auginti dėl galimo alergeninio poveikio sustiprinimo, o Aplinkos ministerija apskritai įtraukė juos į invazinių, taigi naikintinų augalų sąrašus.“ – pabrėžia I. Šaulienė.

Šiuo metu taip pat aptinkama ir po nedaug žolių, dilgėlių, gysločio, balandų žiedadulkių. Kaip kasmet, taip ir šiemet rugpjūčio mėnesį ore labai išaugo juodgrybio (Cladosporium) ir sausgrybio (Alternaria) sporų koncentracija.

Mokslininkų teigimu, žiedadulkių alergenų sukeliamas neigiamas poveikis gali būti sumažinamas ne tik naudojant vaistus, bet ir gaunat asmeninę alergijos simptomų prognozę. Šiaulių universiteto tyrėjai sukūrė ir kviečia Lietuvos gyventojus nemokamai naudotis unikaliu įrankiu PASYFO. Tinklapyje pasyfo.lt yra pateikiama bendroji alergijos simptomų prognozė, o išmaniųjų mobiliųjų įrenginių naudotojai turi galimybę naudotis ir mobiliąja programėle PASYFO, kuri kiekvienam vartotojui pateikia asmeninę alergijos simptomų prognozę. Ši nemokama priemonė leis kiekvienam žiedadulkėms jautriam žmogui tiksliau planuoti savo darbo ir poilsio laiką ir taip išvengti ar bent sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai. Programėlę parsisiųsti galima mobiliųjų programėlių parduotuvėse Google Play ir App Store į paieškos laukelį įvedus PASYFO.

Dovilė Cicėnaitė-Kaveckienė
Vyresnioji specialistė ryšiams su žiniasklaida
Šiaulių Universitetas